erb

Městská část
Praha 10

   mr ico Mobilní Rozhlas
Zobrazit v prohlížeči
 

V Praze 10 proběhne bezplatný svoz vysloužilých domácích elektrospotřebičů

Naše domy, byty a sklepy jsou v mnoha případech doslova úschovnou všech možných technických doplňků a výdobytků moderní společnosti, které jsme si pořídili v průběhu života, ale už je nepoužíváme. Důvody k jejich skladování jsou různé, ale faktem je, že i staré elektro je třeba třídit. Pokud jste si doposud nenašli čas nebo energii se ho zbavit, buďte líní a objednejte si odvoz přímo z domu. Praha 10 ho nyní umožní svým obyvatelům bezplatně.

Říjnovou akci bezplatného odvozu starých a vysloužilých elektrospotřebičů přímo z bytů nebo domů už po několikáté připravila pro své obyvatele Praha 10 ve spolupráci s kolektivním systémem REMA. V rámci služby „Buď líný“ bude možné odevzdat pračky, monitory, počítače, televizory, elektrické sekačky, pily, fény, rychlovarné konvice, ale i autobaterie, zářivky, baterie, tonery, stará CD a DVD apod. Podrobnosti služby jsou uvedeny na plakátku.

„Elektroodpad mohou lidé během celého roku odevzdávat na místa jeho zpětného odběru nebo do sběrných dvorů. Pokud ale nemají možnost dopravit na určené místo například rozměrnější věci, jako jsou pračky, myčky nebo sporáky, mohou využít této služby, díky které REMA elektroodpad převezme přímo u nich doma,“ uvedla místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková s tím, že hromadění elektroodpadu ve svých domovech, či dokonce jeho odhazování ke kontejnerům se směsným odpadem nebo přímo do nich rozhodně není tou správnou cestou. „Z hlediska ochrany životního prostředí a dlouhodobě udržitelného rozvoje je nezbytné tato zařízení recyklovat,“ zdůrazňuje Komrsková.

Jak na to? Postup objednávky svozu je na přiloženém plakátku. Objednávku je třeba uskutečnit do 11.10.2019 na webových stránkách https://www.rema.cloud/praha10/.

Kdy proběhne svoz eletroodpadu? Elektroodpad se bude v Praze 10 svážet v termínu od 14. do 18.10.2019. Informaci o dni a času svozu obdržíte telefonicky.

Pro doplňující informace k této akci využijte v době od 9 do 17 hodin telefonní kontakt 840 550 650.

Nezpracovaný elektroodpad obsahuje celou řadu nebezpečných látek a chemikálií. Patří mezi ně zejména těžké kovy – rtuť, kadmium, lithium nebo olovo a další, v případě ledniček rovněž látky poškozující ozonovou vrstvu. „Na druhou stranu elektroodpad také obsahuje celou řadu materiálů, které je možné velmi efektivně využívat,“ uvádí ředitel kolektivního systému REMA David Vandrovec důvody, proč je třeba staré elektro sbírat a recyklovat. „V průměru se více než 95 % hmotnosti materiálu z odevzdaného spotřebiče dá opětovně použít,“ objasňuje s tím, že například železo, sklo, plasty, hliník, měď a další neželezné kovy jsou po ekologickém zpracování vráceny zpět do procesu výroby a nebezpečné látky, pokud nejsou opětovně využívány, se bezpečně odstraňují. Češi jsou ve sběru elektroodpadu rok od roku svědomitější. Oproti roku 2017 se vloni podařilo v rámci sběrné sítě kolektivního systému REMA poslat k recyklaci celkem 16 672 tun, to je o 9 % vysloužilých elektrozařízení více, v rámci meziročního srovnání v letech 2016 a 2017 se jedná o 5% nárůst. „Zpětný odběr elektrického a elektronického zařízení se navyšuje zčásti díky pokračující intenzivní výchově spotřebitelů a vzdělávání ve veřejných i soukromých institucích. V poslední době se sice velmi často zdůrazňuje problematika plastového odpadu, ale stejně tak i vysloužilé elektrozařízení získává na důležitosti,“ dodává na závěr Vandrovec.

přejít na web

Přílohy ke stažení


 

Stáhněte si aplikaci Mobilní Rozhlas / Zlepšeme Česko

Nová aplikace Mobilního Rozhlasu, která informuje, pomáhá a zachraňuje životy.