erb

Město
Břeclav

   mr ico Mobilní Rozhlas
Zobrazit v prohlížeči
 
title image

Informační newsletter z Břeclavi

Srpen se nám přehupuje do druhé půlky a školáci již určitě netrpělivě vyhlížejí školní lavice :) V Břeclavi se ale stále něco děje, dobrá zpráva přišla od Policie ČR, v září se také rozbliká zelená na semaforech a stále vás čeká řada zajímavých akcí.

 

Policisté dopadli podezřelého z vraždy
Jihomoravští kriminalisté po usilovné práci a zkoumání důkazů ve čtvrtek 15. srpna obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy devětadvacetiletého muže, který bydlel i se svou rodinou v Břeclavi.

Obviněný byl v minulosti již několikrát souzen především pro majetkovou, ale i násilnou trestnou činnost. Na místě činu bylo při ohledání zajištěno více než 100 stop. Zásadním důkazem pak byly stopy daktyloskopické a biologické. Rozsah zranění obou obětí byl značný, neměly šanci útok přežít. 

Obviněný útočil bodnořezným nástrojem. Do domu šel krást, přitom ale vyrušil jeho obyvatele. Pravděpodobně nechtěl, aby jej identifikovali a rozhodl se je usmrtit. Po dokonání skutku z místa činu odjel na kole. Podařilo se zjistit, že v kontaktu se zavražděnými byl i v době před činem. K věci se jako podezřelý přiznal, po sdělení obvinění už vypovídat odmítl.

Na případu pracoval tým složený z kriminalistů prvního oddělení, specialistů z odboru kriminalistické techniky a expertíz, kriminalistů z Břeclavi a dalších policistů. Poděkování patří i veřejnosti, která nám při řešení případu pomohla. V případě odsouzení muži za dvojnásobnou vraždu hrozí trest odnětí svobody na 15 až 20 let nebo trest výjimečný. Čin spáchal na dvou osobách s úmyslem získat pro sebe majetkový prospěch a ve snaze zakrýt trestný čin.

 

Parkoviště na Budovatelské už slouží motoristům
Na nově vybudovaném parkovišti na ulici Budovatelská v Poštorné může zaparkovat až 41 aut. Od začátku týdne je parkoviště zkolaudováno, světla budou na místo instalována na konci srpna. Zeleň nechá břeclavská radnice vysadit na podzim letošního roku, kdy budou příhodnější klimatické podmínky.

 

V září a říjnu bude na semaforech blikat zelená
Od začátku září do konce října je v Břeclavi plánováno spuštění blikající zelené. Z technických důvodů se tak původně avizovaný termín asi o měsíc posunul.

Blikající zelená předznamenává konec signálu se zeleným světlem „Volno“. Délka signálu se zeleným světlem zůstane stejná, pouze poslední 4 sekundy signálu „Volno“ bude světlo blikat. Blikat budou pouze tříkomorová návěstidla s tříbarevnou soustavou. Doplňkové zelené šipky, zelený signál pro opuštění křižovatky a dvoubarevné soustavy se signály pro chodce blikat nebudou.

Blikající zelenou řidiči uvidí na semaforech křižovatek hlavního tahu silnice I/55 městem Břeclav, které se tak zapojí do pilotní studie Ministerstva dopravy o vlivu zavedení vizuální modifikace signálu volno na SSZ v ČR. Tu zpracovává Centrum dopravního výzkumu. Cílem studie je zjistit vliv blikající zelené na bezpečnost a propustnost křižovatek s touto úpravou. Studie probíhá v rámci potřeby sjednocování pravidel v silničním provozu s našimi sousedy (Rakousko, Slovensko) a dalšími státy v rámci EU.

Od 19. srpna do 25. 10. budou moci Břeclavané nad zmíněnými křižovatkami spatřit drony, které budou snímat situaci před spuštěním, hned po spuštění a měsíc po spuštění blikající zelené. Právě záběry z dronů pomohou k vyhodnocení studie.

Pro blikající zelenou platí pro řidiče stejná práva a povinnosti jako pro signál se zeleným světlem „Volno“ – viz Příloha č. 9 Světelné signály k vyhlášce č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích. Na všech ramenech dotčených křižovatek budou dočasně osazeny dopravní značky upozorňující na úpravu signálního plánu.

 

Cyklistické muzeum funguje dál
Unikátní cyklistická expozice, která byla po několik let k vidění v pavilonu v městském parku, nyní funguje jen o pár desítek metrů dál. Josef Grbavčic, známý pod přezdívkou Faťa, uzpůsobil prostory v sousedství své prodejny jízdních kol na pěší zóně a přesunul Velo Galerii tam.

Do Velo Galerie se vchází právě přes prodejnu jízdních kol na pěší zóně u Parku (sady 28. října) a už u vchodu do prodejny vás upoutá originální a nepřehlédnutelný poutač ve tvaru historického vysokého kola. Skutečné vysoké kolo z konce 19. století samozřejmě nechybí ani mezi exponáty. Kromě něj si můžete prohlédnout zhruba 120 kol nejrůznějších typů a různého stáří - od kol z počátku 20. století až po moderní karbonové závodní kolo. Nechybí ani nejrůznější artefakty připomínající slávu břeclavské cyklistiky a významné osobnosti, které Břeclavsko tomuto sportu dalo.
Velo Galerie je otevřena od pondělí do pátku od 9.00 do 17.00 a v sobotu od 9.00 do 12.00. Dospělí zaplatí za prohlídku 50 a děti 30 korun.

 

Podpořte smuteční síň v soutěži Stavba roku

Již tradičně můžete také na www.stavbaroku.cz dát svůj hlas Vaší favorizované stavbě v hlasování veřejnosti. Břeclavská smuteční obřadní síň má číslo 17.
Hlasování bude ukončeno 20. října ve 12.00 a výsledky budou vyhlášeny na slavnostním gala večeru v pondělí 21. 10. 2019 v Betlémské kapli.

 

Nemocnice získala nová lůžka na interní JIPku

Dvanáct nových lůžek zakoupila v těchto dnech břeclavská nemocnice. Díky finančnímu příspěvku téměř 1,7 milionu korun od Jihomoravského kraje se zkvalitní péče o pacienty na interní JIP.

"Peníze nám poskytl zřizovatel, tedy Jihomoravský kraj. Devět lůžek je vybaveno pasivními matracemi a další tři lůžka jsou vybavena aktivními, tzv. antidekubitními matracemi. Tyto matrace zlepšují komfort pacientů a aktivně zabraňují vzniku proleženin. Všechna lůžka jsou již umístěna na interních JIP – neurologické, kardiologické a metabolické," sdělil ředitel nemocnice Petr Baťka s tím, že Jihomoravskému kraji nemocnice moc děkuje.

Přijďte fandit softbalistům!
Softbalisté Locos Břeclav v sobotu 17. srpna uzavřou základní část extraligové sezony. Jejich posledním soupeřem budou Hroši z Havlíčkova Brodu. Locos si při své premiéře mezi českou elitou vedou velmi dobře, zatím se v extraligové tabulce dělí s Mostem o 5.- 6. místo s bilancí 12 vítězství a 14 porážek. Jejich soupeř je v tabulce na 3.- 4. místě s vyrovnanou bilancí 13-13.
Zápasy na hřišti v areálu břeclavské Lokomotivy začínají ve 12 a ve 14 hodin.

přejít na web

Přílohy ke stažení


 

Stáhněte si aplikaci Zlepšeme Česko

Nová aplikace Mobilního Rozhlasu, která informuje, pomáhá a zachraňuje životy.