erb

Město
Břeclav

   mr ico Mobilní Rozhlas
Zobrazit v prohlížeči
 
title image

Informační newsletter z Břeclavi

Hezký páteční den.

Prázdniny jsou ve své druhé půlce, ale na akcích v Břeclavi to nic nemění. Stále máte na výběr z mnoha zajímavých koncertů či nepřeberných výstav. A v sobotu nás čekají oblíbené Slavnosti rajčat. Ještě v pátek ale můžete zajít povzbudit českou hokejovou 18 na zimní stadion nebo se podívat na práci archeologů na zámku.

Břeclav bohužel řešila v tomto týdnu i jednu nepříjemnou událost. Policie proto prosí všechny, kteří od pondělních 20 hodin do úterních 14 hodin viděli něco podezřelého v Šilingrově ulici, aby se ozvali na číslo 158. 

 

Přechod v Poštorné bude bezpečnější

Bezpečnější přechod pro všechny. U pošty v Poštorné právě probíhají stavební práce na stávajícím přechodu, které zvýší komfort a bezpečnost pohybu chodců. Nový přechod bude vyvýšený a bezbariérový, výrazně se tak mimo jiné zlepší možnosti jeho využívání lidmi se sníženou schopností pohybu.

Přechod bude plnit také funkci zpomalovacího prahu. Součástí nově budovaného přechodu jsou i přípojky pro dešťové vpusti a rekonstrukce přilehlých chodníků.

Do konce příštího týdne by měla být hotova první část přechodu, v následujících čtrnácti dnech bude dokončena část druhá. Kompletně hotovo by mělo být do začátku školní roku.

Místem se projíždí jedním pruhem, proto prosím při průjezdu dbejte zvýšené opatrnosti.

 

Prohlédněte si nálezy archeologů na zámku

Tisíc let staré hradby bývalé tvrze a další nálezy archeologů si můžete prohlédnout v rámci Dnů otevřených dveří, které na břeclavském zámku pořádá Městské muzeum a galerie Břeclav se společností Archaia Brno v pátek 9. srpna a v sobotu 10. srpna. Každou hodinu bude pro zájemce na zámeckém náměstí probíhat komentované prohlídka a prezentace nejnovějšího archeologického objevu - hradeb bývalé tvrze z počátku 11. století. Vstup je volný.

Výzkum na břeclavském zámku probíhá z důvodu jeho plánované rekonstrukce. V suterénu jižního křídla se archeologům podařilo odkrýt množství dřevěných struktur, zbytků někdejších hradeb. Objevené struktury jsou přitom staré asi tisíc let a datují se do doby před první zmínkou o Břeclavi. První prozkoumaný vzorek pochází z roku 1041. Současný zámek kopíruje původní, raně středověké hradby. Jde o mimořádný nález, protože hradby z 11. století jsou v Evropě vzácné. Archeologický výzkum na břeclavském zámku bude i nadále pokračovat.

 

Na Slavnosti rajčat chystají vinaři i rajský burčák
Když přes šesti lety Slavnosti rajčat v břeclavské uličce u synagogy začínaly, sešlo se v ní přes deset prodejců rajčat, jídel, nápojů, koření a zdravých pochutin. Letos už Rajská Břeclav nabídne na padesát stánků včetně různých národních kuchyní z Jižní Ameriky, Bulharska či Řecka. Základem však budou jako na počátku rajčata ve všemožných chutích a podobách, od těch čerstvě utržených přes sušená a nakládaná až po grilovaná a plněná masem. Akce se tradičně uskuteční u synagogy již tuto sobotu od 10 do 17 hodin.

 Mezi novinkami letošního ročníku budou například argentinské chutě nebo čerstvě připravované těstoviny, místní vinaři dokonce chystají speciální rajský burčák. Chybět nebude ani legendární drink Bloody Mary nebo španělská paella a studená polévka gaspacho.

Kromě jídla a pití se lidé odreagují při cimbálové muzice Břeclavan, početného Ukulelele Orchestra jako Brno nebo latin jazzové kapely Duende. V pravé poledne pobaví malé i velké pouliční artista a žonglér Honza Hlavsa z Olomouce, který už v minulých letech předvedl, že zvládne žonglovat s noži a rajčaty, ale umí si postavit na bradu i jízdní kolo, pro Břeclav tak příznačné. V synagoze budou k vidění kromě aktuální výstavy děl českých malířů i kuchařky z místní knihovny.

Akci pořádá Městské muzeum a galerie Břeclav, vstupné se neplatí.

 

Přineste použité baterie na radnici!
V Jihomoravském kraji probíhá již více než tři měsíce velká soutěž o to, kterému městskému úřadu se podaří vytřídit a předat k recyklaci nejvíce použitých baterií. Tři města, na jejichž radnicích se vybere největší množství baterií v přepočtu na jednoho pracovníka úřadu, získají finanční příspěvek na podporu charitativního projektu. Úředníci z břeclavské radnice se rozhodli, že v případě získání finanční prémie podpoří desetiletou Markétku z Charvátské Nové Vsi, která se narodila s vrozenou mentální poruchou. Výtěžek akce by byl použit na léčebné pomůcky a prostředky, které by jí ulehčily překonávání každodenních překážek. Až do 31. října 2019 můžete přinést použité baterie na sběrná místa na městském úřadě – ve vstupní hale (u podatelny) a v budově správních činností ve dvoře.

(Informace o nominovaných projektech najdete na http://baterkomanie.ecobat.cz/baterkomanie-v-jihomoravskem-kraji/)

Dosud Břeclavané přinesli 158 kilogramů baterií, což je úctyhodné množství, ale nejlépe si zatím vedou v Hustopečích, kde vysbírali 668 kilogramů. Máme tedy co dohánět!

V soutěži vyhraje ten úřad, kde se do sběrné nádoby vybere největší množství baterií v přepočtu na jednoho úředníka. Výše finančního příspěvku, který pro své projekty získají tři ve sběru nejúspěšnější úřady, závisí na množství baterií, které se v průběhu soutěže vyberou prostřednictvím sběrných boxů na krajském a pověřených úřadech, ve sběrných dvorech nebo školách v kraji. Každá baterie se tedy počítá.

 

Spartani poběží 70 kilometrů se štítem. Pro dobrou věc

Břeclavské Pastvisko se dnes večer stalo dějištěm nevšední události. Břeclavští Spartani zde totiž převzali od kolegů z STG Podluží putovní štít. Dál pokračovaly Spartanské týmy společně pod břeclavský zámek, kde na věži symbolicky začalo putování štítu v rukou Břeclavanů. Štít musí břeclavští Spartani v rámci celorepublikového charitativního projektu Spartanská Odysea odnést do 70 kilometrů vzdáleného Moravského Krumlova, kde jej předají dalšímu týmu. Během své cesty přeběhnou Pálavu a navštíví pamětihodnosti Lednicko-valtického areálu.

Celkem se akce účastní na 70 tréninkových týmů z celé země. Spartanský štít putuje republikou od začátku letošního roku a během své cesty urazí 3 tisíce kilometrů. Tréninkové skupiny Spartanů vybírají během putování štítu dobrovolné finanční příspěvky. Ty budou použity pro podporu hendikepovaných dětí.

Spartanské týmy (Spartan training groups) sdružují sportovně založené lidi, kteří si chtějí zlepšit kondičku. Tréninky jsou koncipovány jako příprava na extrémní překážkové závody. Mnozí Spartani jsou také nadšenými běžci. Více o břeclavských Spartanech se dozvíte na
https://cs-cz.facebook.com/srtgbreclav/

přejít na web

Přílohy ke stažení


 

Stáhněte si aplikaci Zlepšeme Česko

Nová aplikace Mobilního Rozhlasu, která informuje, pomáhá a zachraňuje životy.