erb

Město
Břeclav

mr ico Mobilní Rozhlas
Zobrazit v prohlížeči
title image

Infromační newsletter z Břeclavi

Hezký páteční den,

i tento týden se toho v Břeclavi dost událo, proto vám zasíláme informace ze zámku, kde archeologové našli tisíc let starou hradbu. A nová smuteční síň se uchází i titul Stavba roku.

A tento víkend je v Břeclavi plný zajímavých akcí. Takže určitě neseďte doma a vyražte třeba pod zámek nebo na letiště.

Začal předprodej na Hlinka Gretzky Cup
Nejvýznamnější břeclavský sportovní událost roku se blíží. Letošní turnaj nejlepších juniorských hokejistů světa začne už v pondělí 5. srpna.

Od středy 10. červenci si můžete v kanceláři příspěvkové organizace Tereza Břeclav na zimním stadionu zakoupit permanentky na celý turnaj za 350 korun (bližší informace na telefonu 519 323 443). Předprodej skončí v pátek 2. srpna. Permanentky platí i na obě přípravná utkání v sobotu 3. srpna (Finsko - Bělorusko a Česko - USA)

Vstupné na jednotlivé hrací dny (na oba zápasy) bude stát 100 korun.

Porotci navštívili smuteční síň
Smuteční obřadní síň v Břeclavi si ve středu 10. července přijeli prohlédnout porotci soutěže Stavba roku.

Porota navštěvuje všech 53 staveb, které jsou přihlášeny do prestižní soutěže Stavba roku. Porotci jsou předem seznámeni s dokumentací každé soutěžní stavby, na místě pak kromě osobního dojmu získávají další dopňující informace od investora, dodavatele a projektanta stavby.

Společně s porotou přijeli i dva kameramani, kteří sbírali filmový materiál pro následné představení nominací a na medailonky budoucích oceněných staveb. Nominace (celkem 15 staveb) budou vyhlášeny ve čtvrtek 5. září v Národním technickém muzeu v Praze na Letné a galavečer s předáním cen proběhne v pondělí 21. října 2019 tradičně v Betlémské kapli v Praze.

Soutěž Stavba roku vypisují ABF - Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků.

Strážníci budou opět značit kola
Od úterý 9. 7. 2019 Městská policie Břeclav zahájí forenzní značení jízdních kol, které bude probíhat v sídle strážníků na Kupkově ulici 3.

Zájemci o značení jízdního kola se musí předem hlásit do pořadníku v pracovní dny v čase od 7:00 do 15:30 hod. na tel. č. 518 398 818, 724 391 277 nebo na mailové adrese denisa.mahovska@breclav.eu, případně osobně u manažera prevence kriminality v budově MP. Značení bude zdarma.

Zájemci se dostaví v termínu a čase, na který se přihlásili. Pro evidenci musí mít s sebou
• občanský průkaz
• doklad o nabytí jízdního kola (pokud jej nemá, bude sepsáno čestné prohlášení)
• čisté kolo (na znečištěná jízdní kola nelze značení aplikovat)
V případě, že dojde k odcizení, ke změně majitele kola, nebo ke změně jeho markantů (barvy apod.), je majitel povinen neprodleně sdělit tuto informaci Městské policii Břeclav.

Pod zámkem je tisíc let stará hradba
Pro archeology je v Břeclavi letošní rok na unikáty vskutku bohatý. Nejprve se jim do rukou dostaly fragmenty člunu, které mohou být staré i tisíce let. A další vzácný nález přinesl i archeologický výzkum, který nyní probíhá v útrobách břeclavského zámku. Jedná se o dřevěnou hradbu ze začátku 11. století.

Výzkum provádí organizace Archaia Brno a Městské muzeum a galerie ve spolupráci s Masarykovou univerzitou Brno. V úterý 9. července archeologové prezentovali své dosavadní výsledky odbormné veřejnosti. Aby se dostali k dřevěným základům, museli první týdny vyvozit množství hlíny. Teprve poté jim stav dovolil vlastní archeologickou práci.

„Podařilo se nám už odkrýt množství dřevěných struktur, zbytky někdejších hradeb,“ uvedl archeolog Městského muzea a galerie Libor Kalčík. Objevené struktury jsou přitom staré asi tisíc let a datují se do doby před první zmínkou o Břeclavi. První prozkoumaný vzorek pochází z roku 1041.
"Zdá se, že současný zámek kopíruje původní, raně středověké hradby. Je to mimořádný nález, protože hradby z 11. století jsou vzácné," vyzdvihl význam břeclavského nálezu archelog Miroslav Dejmal z organizace Archaia Brno.Archeologický výzkum na břeclavském zámku bude i nadále pokračovat, takže další zajímavé nálezy nejsou vyloučeny.„Člověk opravdu nikdy neví, co dalšího nalezne. Každý střípek mozaiky nám může pomoci,“ doplnil Libor Kalčík

přejít na web

Přílohy ke stažení


Stáhněte si aplikaci Zlepšeme Česko

Nová aplikace Mobilního Rozhlasu, která informuje, pomáhá a zachraňuje životy.