erb

Město
Břeclav

mr ico Mobilní Rozhlas
Zobrazit v prohlížeči
title image

Informační newsletter z Břeclavi

Hezký slunečný den.

Prázdniny jsou již v plném proudu, a přesto se toho v Břeclavi spoustu děje. Ožil park, na koncerty si můžete zajít ke Kaprovi nebo tradičně k zimnímu stadionu. Připravuje se také Letecký den, před kterým bude v týdnu letiště obsazené nejlepšími letci, protože se koná i mistrovství světa. Více o organizaci se dočtete níže.

Že park skutečně ožil, se můžete přesvědčit v reportáži - https://www.youtube.com/watch?v=D25GiJaVGLI

A svůj program na léto má i knihovna, takže nudit se v Břeclavi rozhodně nebudete. A už jste byli na koupališti?

Anna Jarošová oslavila 101. narozeniny
První rok života ve druhém století má za sebou Anna Jarošová z Břeclavi. Ke 101. narozeninám jí v úterý 2. července v Domově seniorů poblahopřáli starosta města Svatopluk Pěček a ředitel Domova seniorů David Malinkovič.

Anna Jarošová pochází z Vysočiny, teprve v pozdním věku se přestěhovala do Břeclavi za synem. Původně se vyučila kadeřnicí, ale prakticky celý aktivní život pracovala v zemědělství. Na poli se cítila nejlépe, ještě po sedmdesátce zvládala práci na bramborovém kombajnu. Mezi její koníčky patřila četba i cestování. Přestože má celý život štíhlou postavu, ráda si vždy dopřávala i sladkosti a tučná jídla.

V současné době je Anna Jarošová nejstarší žijící občankou Břeclavi.

Senior taxi odstartuje v červenci

Rada města ve středu 26. června vybrala provozovatele služby Senior taxi. Služba začne fungovat od července, nejprve ve zkušebním provozu pro obyvatele Domova seniorů.

Rada města v závěru května vypsala veřejnou zakázku malého rozsahu na provozování služby Senior taxi. Hlavním hodnotícím kritériem byla nejnižší nabídková cena za ujetý kilometr. Na základě doporučení hodnotící komise rada města vybrala jako provozovatelku Senior taxi Kateřinu Bečičkovou.

Senior taxi bude fungovat od července, nejprve ve zkušebním provozu pro obyvatele Domova seniorů. Ve druhé polovině měsíce pak bude Senior taxi sloužit všem zájemcům, kteří na tuto službu budou mít nárok. Senior taxi je určeno lidem starším 65 let nebo hendikepovaným občanům, kteří vlastní průkaz ZTP a ZTP/P (bez omezení věku). Tato osoba může být přepravována s jedním doprovodem, který nehradí platbu za převoz.

Cena jedné jízdy je stanovena na 20 Kč. Za jednu jízdu se považuje jednosměrná přeprava. Maximální počet jízd, které může oprávněná osoba s případným doprovodem využít, je šest za kalendářní měsíc.

Objednaná jízda bude realizována pouze na území města Břeclavi a jen k přepravě na určená stanoviště (městský úřad, Okresní správa sociálního zabezpečení, Úřad práce, nemocnice, poliklinika, pošty, hřbitovy, knihovny, lékárny a ostatní lékaři na území města Břeclavi), pouze v pracovní dny a to v době od 7.00 hodin do 16.00 hodin.

Ministerstvo podpořilo značení kol i nové kamery
Městu Břeclav se podařilo získat dvě dotace z Programu prevence kriminality na místní úrovni 2019, který vyhlásilo ministerstvo vnitra. A to na forenzní identifikační značení jízdních kol a na pořízení nových kamer.

Na projekt forenzního identifikačního značení jízdních kol získalo město dotaci ve výši 50 000 korun. Město doplatí ze svého rozpočtu 65 000 Kč. Ochrana majetku občanů za pomoci forenzního identifikačního značení, tzv. syntetické DNA, je jedním z prvků prevence majetkové kriminality. Takto označená jízdní kola budou vybavena také samolepkami s upozorněním Městská policie Břeclav - Chráněno DNA, budou vyfotografována a detailně popsána do příslušných registračních formulářů. Označení kol forenzním identifikačním značením může odradit pachatele od úmyslu spáchat trestný čin, nebo jej usvědčit z jeho spáchání.
Druhým projektem je modernizace městského kamerového dohlížecího systému. Konkrétně jde o výměnu sedmi kamer, které jsou již tři roky za hranicí životnosti a v případě závady je již nebude možné opravit z důvodu zastaralé technologie. Předpokládaná hodnota pořízení sedmi kamer činí 700 000 Kč včetně DPH. Projekt byl podpořen maximální možnou částkou 350 000 Kč včetně DPH, podíl města na projektu bude rovněž 350 000 korun.

Dvě zlata z MČR pro atlety Lokomotivy

Dva mistrovské tituly si z mistrovství České republiky dorostu a juniorů odvezli břeclavští atleti.
O první zlato se v běhu na 110 m překážek postaral Tomáš Oberndorfer. Celou soutěží procházel velmi suverénně. V pátečním programu předvedl nejrychlejší rozběh 14,20, sobotním semifinále doslova prolétl v čase 13,88, což znamenalo nový okresní rekord i limit na Evropský festival olympijských nadějí do Baku. Ve finále i přes kolizi s první překážkou s přehledem doběhl pro vítězství v čase 13,97.

Druhé zlato Jakub Petrjanoš. Ten do mistrovství nevstoupil úplně ideálně. V páteční dálkařské kvalifikaci předvedl tři velmi dlouhé pokusy, ale všechny s těsným přešlapem. Vše si vynahradil v nedělním finále trojskokanů. Do vedení se dostal čtvrtým pokusem, osobní rekord 14,53 m s přehledem stačil na vítězství. Bohužel nárazový
protivítr neumožnil Jakubovi zaútočit na limit pro EYOF v Baku (14,77 m). Oba zlatí medailisté budou ČR reprezentovat na mezistátním pětiutkání Česko – Slovensko – Slovinsko – Chorvatsko – Maďarsko 13.7. v Trnavě.

V trojskokanské soutěži se dařilo i Danovi Jurášovi, který solidním výkonem 12,98 m obsadil výbornou 4. příčku. Čtvrté místo vybojovala ve výškařském sektoru juniorka Anna Bravencová výkonem 171 cm, ta ovšem byla trochu smutná, o medaili ji připravil jen horší zápis.

Díky svým výkonům v průběhu sezóny na mistrovství představili také Nikola Herzová, Kateřina Osičková, Pavel Horčička a Martina Galburová.

Zemřel Petr Mazour
V pondělí 1. 7. zemřel ve věku 73 let Petr Mazour.
Jako aktivní atlet závodil za Zbrojovku Brno, Duklu Bánská Bystrica a Uherské Hradiště. Po konci aktivní kariéry se stal trenérem v Lokomotivě Břeclav, kde také působil jako startér a funkcionář. V devadesátých letech byl předsedou oddílu a v letech 1992-2001 byl předsedou krajského atletického svazu. Poslední rozloučení proběhne v pondělí 8. 7. ve smuteční síni ve Valticích.

přejít na web

Přílohy ke stažení


Stáhněte si aplikaci Zlepšeme Česko

Nová aplikace Mobilního Rozhlasu, která informuje, pomáhá a zachraňuje životy.