erb

Město
Břeclav

   mr ico Mobilní Rozhlas
Zobrazit v prohlížeči
 
title image

Informační newsletter z Břeclavi

Krásný podzimní den.

Září se blíží ke konci, a to znamená, že máme před sebou Břeclavské svatováclavské slavnosti. Program je opravdu nabitý, a to jak pod zámkem, tak i na jiných místech města. Můžete třeba zavítat na zámek, na vodárenskou věž nebo si zaběhat. Mrkněte do přílohy a vybírejte, máte z čeho :)

A co dalšího se v Břeclavi děje?

 

Ulice Mládežnická bude uzavřena
V termínu od 1. 10. 2019 do 31. 12. 2019 bude z důvodu rekonstrukce uzavřena ulice Mládežnická v úseku od křižovatky se silnicí II/425 (u podjezdu) za křižovatku s ulicí Železniční. Ve zbylém úseku ulice Mládežnická bude provoz veden obousměrně. Po dobu uzavírky nebude obsluhována autobusová zastávka Gumotex. Tato zastávka bude dočasně přemístěna na Bratislavskou ulici naproti autobusové zastávce BORS. V rámci rekonstrukce ulice Mládežnická vzniknou také podélná stání pro automobily.

 

Domovníci si předávali zkušenosti
Břeclav hostila ve dnech 24. a 25. září konferenci účastníků projektu Domovník-preventista.

Do projektu ministerstva vnitra se zapojilo deset českých měst. Hlavním úkolem domovníků-preventistů je zvyšovat pocit bezpečí v bytových domech v sociálně vyloučených lokalitách, spolupracovat s asistenty prevence kriminality a městskými strážníky-okrskáři. V Břeclavi v současné době působí dva domovníci-preventisté, kteří mají na starost zhruba osm desítek bytů v domech na ulicích Krátká a Na zahradách. Tuto lokalitu si účastníci konference také osobně prohlédli. 

"Jsem rád, že se naše město zapojilo do tohoto projektu, který nám pomáhá dílčím způsobem řešit problémy, které máme. V lokalitě,
kde domovníci-preventisté působí, se situace významně zlepšila, obyvatelé začali ke svému bydlení přistupovat jinak," ocenil
přínos projektu Čestmír Blažek, vedoucí majetkového odboru břeclavské radnice. Podle něj se také osvědčilo spojení projektů domovník-preventista a asistenti prevence kriminality.

 

Na slavnostech budou vratné kelímky
Na letošních Břeclavských svatováclavských slavnostech se bude břeclavské pivo prodávat ve vrátných kelímcích. Od systému si pořadatelé slibují menší množství odpadu a z něj vyplývající nižší náklady na úklid areálu.

Systém zálohovaných kelímků, který se osvědčil na řadě velkých akcí u nás i v zahraničí, si mohli vyzkoušet také návštěvníci letošních Slavností břeclavského piva. Také tentokrát vratné kelímky dodá a technicky zajistí Zámecký pivovar Břeclav, který je partnerem Břeclavských svatováclavských slavností. Záloha na vratný kelímek bude 50 korun. Návštěvník si ho může nechat jako suvenýr, nebo ho po ukončení konzumace může vrátit a zálohu získá zpět.

 

Ornitologové budou monitorovat výskyt holubů ve městě
Od října do konce listopadu 2019 bude probíhat monitoring výskytu zdivočelých holubů, který zahrnuje vyhledávání stanovišť a zdrojů jejich potravy. Monitoring budou provádět členové Českého svazu ochránců přírody z Lednice.

Aby monitoring proběhl úspěšně, je potřebná také součinnost občanů, která spočívá především v poskytnutí informací o hnízdění a početném výskytu holubů v jakýchkoliv objektech na území města Břeclav (tj. obytných domech, průmyslových budovách, půdách, atikách, střechách, historických památkách apod.).

Ornitologové žádají především o tyto informace:
- o místech se zvýšeným, pravidelným nebo častým výskytem holubů
- o zdrojích potravy holubů
Žádají také o spolupráci při monitoringu holubů v objektech, které nevlastní město Břeclav

Výše uvedené informace sdělte na e-mailovou adresu Českého svazu ochránců přírody: csop.lednice@seznam.cz, případně osobně na MěÚ Břeclav, Odbor stavební a životního prostředí, oddělení zemědělství a ochrany přírody (Ing. Lubor Míček, kancelář č. 113).

 

Výstava Dobré město v Domě školství

V předsálí Domu školství můžete zhlédnout zajímavou výstavu Dobré město, kterou nechalo vyrobit a Asociaci měst pro cyklisty ji zapůjčilo dánské velvyslanectví.

Výstava má pomoci nastartovat v českých podmínkách veřejnou diskusi o kvalitě života v našich městech, především v souvislosti s mobilitou. Výstava od dubna 2015 zavítala výstava do více než 50 českých měst. V Domě školství byla nyní umístěna jako doprovodný program k akci BEZPEČNĚ V DOPRAVĚ a pro studenty středních škol, se kterými proběhne ve čtvrtek 26. září v dopoledních hodinách beseda na téma městské mobility. Zhlédnout ji můžete do 30. září.

 

Komfortnější parkování u nám. Petra Bezruče

Obyvatelé lokality u nám. Petra Bezruče mohou pohodlně zaparkovat na zrenovované a rozšířené parkovací ploše, která po opravách pojme třicítku vozů. Potřebné parkoviště se budovalo bezmála měsíc a lidem v lokalitě tak nově umožní komfortnější parkování. „Potřeba nových parkovišť je na pořadu dne už několik let. Po nedávném vybudování parkoviště s desítkami míst v Poštorné jsme tak ulehčili s parkováním i lidem, kteří bydlí u nám. Petra Bezruče nedaleko centra města. Nová parkoviště v městských částech chceme určitě budovat i v dalších letech. V souvislosti s plánovanou revitalizací sídliště Na Valtické se zaměříme na možnosti rozšíření parkovacích ploch a míst také v této lokalitě, která je pro nás vzhledem k počtu obyvatel a přibývajících vozidel jednou z priorit,“ shoduje se vedení břeclavské radnice.

 

Místostarosta poděkoval sportovcům za reprezentaci města

V čtvrtek odpoledne přivítal místostarosta Richard Zemánek úspěšné mladé sportovce, aby jim poděkoval za vzornou reprezentaci města i regionu.
Trenér Jiří Petrjanoš přivedl čtveřici atletů Lokomotivy Břeclav - Tomáše Oberndorfera, Jakuba Petrjanoše, Dana Juráše a Adama Procházku, z nichž hned tři se v letošním roce stali mistry republiky a Obernodrfer vybojoval také stříbrnou medaili v běhu na 110 metrů překážek na Evropském festivalu olympijských nadějí v ázerbajdžánském Baku. Na stejné akci výborně reprezentovala i cyklistka Sportcomplexu Břeclav Anna Jaborníková, která v závodě s hromadným startem obsadila 4. místo. Spolu s ní přišel Šimon Vaníček, Michaela Poulová, Michaela Hřebačková, Veronika Jadrná, Veronika Zoubková, Barbora Němcová a Adéla Hermanová. Cyklistický oddíl letos získal neskutečných 32 medailí na mistrovství ČR.

přejít na web

Přílohy ke stažení


 

Stáhněte si aplikaci Mobilní Rozhlas / Zlepšeme Česko

Nová aplikace Mobilního Rozhlasu, která informuje, pomáhá a zachraňuje životy.