erb

Město
Břeclav

   mr ico Mobilní Rozhlas
Zobrazit v prohlížeči
 
title image

Informační newsletter z Břeclavi

Hezký víkend.

Pokud nevíte, co s načatou sobotou, vyražte určitě na Cyklosféru. Nebo zítra na židovský hřbitov na komentovanou prohlídku. Akcí je i v týdnu naplánováno velké množství a vše vyvrcholí Břeclavskými svatováclavskými slavnostmi. 

A co dalšího se v Břeclavi děje? Mrkněte na přehled zpráv a také třeba na záznam ze zastupitelstva - https://www.youtube.com/watch?v=bTzHoyM3tHc&t=9s

 

Chybí závěrná zídka. Opravy mostu se prodlouží
Po odkrytí živice na mostě Julia Fučíka stavebníci zjistili, že v místě dilatačního závěru chybí závěrná zídka a dochází k poklesu v přechodové oblasti mostu. Aby mohli dilatační závěry umístit, musí pracovníci nejdříve vytvořit závěrnou zídku. Technologie postupu těchto prací vyžaduje podle stavebníků délku cca dvakrát dvacet dnů. Hotovo by tak mělo být do konce října 2019.


Most zůstane při opravách nadále průjezdný v obou směrech. Žádáme cyklisty, aby respektovali dopravní značení, před mostem sesedli z kola a přešli po chodníku. Na situaci dohlíží strážníci městské policie.

Most Julia Fučíka je krajskou komunikací, kterou nechala opravit Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. Oprava dilatačních spár mostu byla nanejvýš nutná. Pokud by provedena nebyla, stávající situace by za několik let vedla k poškození mostní konstrukce. Důsledkem by byla kompletní rekonstrukce celého mostu, tedy zásadně komplikovanější a rozsáhlejší opravy, které by pravděpodobně znamenaly zásadní dopravní omezení v podobě uzavření mostu. Kvůli technologickým postupům jsou zapotřebí také technologické přestávky.

 

Radnice vyplatí dotace výrazně dříve
Příjemnou novinku připravila městská rada nejrůznějším spolkům a organizacím. Dotace na svou činnost dostanou v roce 2020 výrazně dříve než v minulosti.

Rada města ve středu 18. září vyhlásila dotační programy na poskytování dotací z rozpočtu města Břeclavi a stanovila také lhůty pro podávání žádostí. Zatímco v minulosti se mohlo o dotace žádat až v novém kalendářním roce, tentokrát je lhůta pro podávání žádostí stanovena od 19. října do 15. listopadu letošního roku.

"Důvod je jasný - dřívější vyřízení žádostí bude znamenat také dřívější vyplacení finančních prostředků. V minulosti se jich žadatelé dočkali až v jarních měsících, což některým komplikovalo činnost. Nyní budou moci dosáhnout na dotace zhruba o dva měsíce dříve," vysvětlil místostarosta Richard Zemánek.

Celkem bude v rozpočtu na rok 2020 na městské dotace vyčleněno 21.350.000 korun, které budou rozděleny do sedmi vyhlášených dotačních programů:

Podpora rozvoje v oblasti tělovýchovy a sportu v roce 2020 - 12.500.000 Kč

Podpora rozvoje v oblasti kultury v roce 2020 - 2.700.000 Kč

Individuální dotace pro rok 2020 - 500.000 Kč

Podpora rozvoje v oblasti sociální péče mimo poskytovatelů sociálních služeb na základě registrace příslušné služby dle zákona č.108/2006 Sb., o sociálních službách - 500.000 Kč

Nájem v zařízeních města Břeclavi - 750.000 Kč

Podpora základních činností v oblasti sociálních služeb pro rok 2020 – nájem v zařízeních města Břeclavi - 800.000 Kč

Podpora základních činností v oblasti poskytování sociálních služeb občanům města Břeclavi a občanům obcí správního obvodu ORP Břeclav pro rok 2020 - 3.600.000 Kč

Na začátku roku 2020 bude ještě vyhlášen nový dotační program pro podporu cestovního ruchu.

Všechny potřebné formuláře najdou zájemci na webu města.

 

V Kančí oboře se bude stavět
Upozorňujeme především cyklisty jezdící lesem mezi Břeclaví a Charvátskou Novou Vsí, že v závěru září budou zahájeny v Kančí oboře stavební práce, které přinesou zvýšený pohyb stavební techniky. Dojde také k navážení materiálu na zpevnění cest. Je proto potřeba jezdit s maximální obezřetností, aby nedošlo k nepříjemným kolizím.

Plánované práce představují další nezbytný krok k tolik potřebnému obchvatu města. V rámci uložených kompenzačních opatření budou v Kančí oboře pod Charvátskou Novou Vsí vybudována tři nová stavítka na lesních kanálech. Tento týden investor (Ředitelství silnic a dálnic ČR) podepsal realizační smlouvy s dodavatelem prací a v příštím týdnu dojde k předání staveniště. Ukončení stavebních prací ŘSD předpokládá do konce února 2020. V rámci zpřístupnění staveniště po lesních průsecích dojde i k dočasnému zpevnění přístupových tras, které jsou napojeny na lesní cestu Lipinská (CHNV od plynové stanice – úpravna vody Kančí obora).
V souvislosti s výstavbou obchvatu bylo uloženo celkem 25 kompenzačních opatření, které mají nahradit škody způsobené výstavbou na přírodě. Jedná se například o vybudování lesních tůní, výsadbu a úpravu lesních a lučních porostů, výsadbu solitérních dřevin a alejí, ale i instalaci ptačích budek pro zpěvné ptactvo a hnízdních podložek pro čápy. Stavítka v Kančí oboře jsou jedním ze tří posledních opatření, které je potřeba realizovat.

 

Břeclavští tvůrci představili nový film
BřecLIVE je nový krátkometrážní film Dušana Hanuše a Jakuba Hotaře. Sci-fi komedie bude pojednávat o tom, co by se stalo, kdyby z kalendáře vypadl jeden den - 17. listopad 1989.

První, ryze břeclavský filmový počin tohoto typu představili jeho tvůrci v pondělí na tiskové konferenci v kině Koruna. Právě zde by se v polovině letošního prosince měla konat také premiéra. "Bude to komedie, která má diváka především pobavit, ale také trochu přimět k zamyšlení, jestli se doba nesvobody nemůže vrátit," uvedl režisér a kameraman Dušan Hanuš. "Příprava je náročnější, než jsme čekali, hlavně musíme sladit termíny," přiznal Jakub Hotař, který se ujal role produkčního. Tvůrčí tým doplňuje Cyril Podolský, jeden z předních českých režisérů a tvůrců animovaného filmu (autor večerníčku Krysáci). Oba břeclavští autoři mají mnoholeté zkušenosti s realizací různých propagačních a produktových videí, reklam či mini příběhů. Jsou mimo jiné autory promo videí všech ročníků Lednicko-Valtického hudebního festivalu. Role kouzelného dědy se ujme známý herec Pavel Nový. Natáčet se začne na začátku října, poslední klapka filmu padne 17. listopadu 2019, třicet let po začátku Sametové revoluce.

Více se o připravovaném filmu dozvíte na breclive.cz

 

Břeclavské svatováclavské slavnosti již za týden

V pořadí 28. ročník Svatováclavských slavností již pomalu klepe na dveře. Během víkendu 27.-29. září čeká na Břeclavany i přespolní návštěvníky bohatý a pestrý program.

Vše odstartuje tradičně páteční ruční stavění máje pod břeclavským zámkem (od 16 hodin). Večerní program obstará písničkářka Lucie Redlová a skupiny Mech a Větry z jihu. Pro milovníky vína bude od 18 hodin připraven v prostorách zimního stadionu košt.

Sobotní dopoledne pod zámkem bude patřit hlavně dětem. Připraveno je pro ně tancování s Honzou Onderem a sladká show Cukrolandia. Od 13. hodiny bude podium patřit přehlídce dětských folklorních souborů z Česka i ze zahraničí (Polsko, Gruzie, Chorvatsko). Od 16.30 zahraje orchestr břeclavské umělecké školy Flash Band, poté se o hudební program až do pozdních večerních hodin postarají Adam Mišík, Vašo Patejdl z legendárního Elánu a U2 Desire Revival Band. Mezi jednotlivými koncerty se představí břeclavské taneční skupiny Actiwity DC, N.C.O.D. a EM Dancers.

Nedělní hodový program zahájí dopoledne slavnostní mše svatá v kostele sv. Václava a ve 14 hodin se městem od parku na náměstí vydá krojovaný průvod. Poté, co starosta zástupcům chasy povolí pořádání hodů, se průvod vydá do podzámčí, kde od 15 hodin začne hodová zábava s dechovou hudbou Legrúti. V programu vystoupí i místní slovácké krúžky a zahraniční dětské folklorní soubory.

V sobotu i v neděli bude v podzámčí také tradiční jarmark. Po oba dny budou na břeclavském zámku připraveny komentované prohlídky nejnovějších archeologických nálezů. Koho zajímá více výroba piva, ten se bude moci vydat na prohlídky Zámeckého pivovaru Břeclav. A všichni účastníci slavností budou mít příležitost prohlédnout si Břeclav pěkně z výšky. Kromě oblíbené vyhlídky na zámecké věži bude v sobotu 28. září od 10 do 18 hodin zpřístupněna také vodárenská věž v centru města.

přejít na web

Přílohy ke stažení


 

Stáhněte si aplikaci Zlepšeme Česko

Nová aplikace Mobilního Rozhlasu, která informuje, pomáhá a zachraňuje životy.