erb

Město
Břeclav

   mr ico Mobilní Rozhlas
Zobrazit v prohlížeči
 
title image

Informační newsletter z Břeclavi

Hezký dobrý den.

Podzim se nám pomalu hlásí, ale určitě ještě bude pár krásných dní. I tak si pro vás ale město a jeho organizace připravily několik zajímavých akcí. Tento víkend je to především Veletrh volnočasových aktivit, kam určitě vemte své dítko, aby si vybralo to, co jej bude nejvíce bavit. Představí se desítky klubů, takže to bude stát za to.

Pokračují i nejrůznější výstavy a nově se můžete v parku posadit na lavičky vytvořené v rámci letošního ročníku Dřevosochání. 

A podívat se můžete i na několik aktuálních reportáží TV Fenix - Dřevosochání https://www.youtube.com/watch?v=FovJ8cEuaNE. 

 

Nulová tolerance hazardu trvá

Hazard i nadále do Břeclavi nesmí. Návrh na deregulaci hazardu v Břeclavi neprošel radou města. V rámci diskuse o možných příjmech města bylo jednou z možností deregulovat hazard ve městě, aby mohla vzniknout místa pro kasina na okrajích města (mimo zastavěnou oblast). Rada města na svém zasedání 4. 9. 2019 návrh vyhlášky, která by to umožnila, většinou hlasů zamítla.

 

Na Valtické budou nová, moderní světla
Na Valtické, na největším břeclavském sídlišti v současné době probíhá výměna svítidel veřejného osvětlení. Nová svítidla mají výrazně nižší spotřebu energie.

"Postupně budou vyměněna všechna svítidla na sídlišti. Sloupy se měnit nebudou. Výměna nás vyjde na 2,5 milionu korun, z toho téměř polovinu (1,146 milionu) uhradíme ze získané dotace. Úspora energie bude 70-80 procent dosavadních nákladů. Ušetřené peníze investujeme do postupné výměny zastaralého veřejného osvetlení ve městě," uvedl místostarosta Jakub Matuška s tím, že jako další přijde na řadu v příštím roce ulice Lidická ve směru od Tesca do centra města.

Rekonstrukce veřejného osvětlení v obci je realizována s dotací ze státního rozpočtu v rámci Státního programu na podporu úspor energie na období 2017 – 2021 Program EFEKT 2019.

 

ÚOHS zrušil výběrové řízení, ale MHD v Břeclavi je zajištěna
Výběrové řízení na provozovatele městské hromadné dopravy v Břeclavi se bude muset opakovat. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyhověl námitkám dopravní firmy, která se výběrového řízení ani nezúčastnila, a uznal, že podmínky výběrového řízení obsahovaly formální nedostatky.

Vzhledem k tomu, že vypsání nového výběrového řízení nelze kvůli dodržení zákonných lhůt stihnout dříve než vyprší stávající smlouva s dopravce BORS Břeclav a.s., vyhlásila rada města ve středu 4. září tzv. jednací řízení bez uveřejnění, což je speciální forma výběrového řízení na dobu přechodnou. V něm oslovila dosavadního provozovatele, který bude městskou hromadnou dopravu provozovat do doby než proběhne řádné výběrové řízení. Pro občany se tak nic nezmění, stále je budou vozit stejné autobusy za stejných podmínek.

 

Dřevosochání skončilo, posaďte se!
V pátek odpoledne bylo slavnostním usazením představitelů města ukončeno letošní Břeclavské dřevosochání. Tentokrát čtveřice řezbářů vytvářela lavičky, které spojoval motiv andělů. Nyní už můžete díla Josefa Fröhlicha, Jana Huňaře, Josefa Hodonského a Josef Indra vyzkoušet. V blízké budoucnosti by se lavičky měly umístit do zámecké zahrady, jejíž rekonstrukce se připravuje. Do té doby budou sloužit v městském parku. Další lavičky by měly vzniknout i v příštím ročníku Břeclavského dřevosochání.

 

Technické služby ničí plevel i bez herbicidů
Technické služby Břeclav se snaží omezovat používání herbicidů a do bojů proti plevelům nasadily jinou zbraň. "Přístroj ThermHIT ničí trávy i jejich semena pomocí horkého vzduchu a infrazáření, aniž by se do půdy či vegetace dostávaly jakékoliv škodlivé látky. Vzhledem k tomu, že vegetační období pomalu končí, rozhodl jsem, že nyní už žádné herbicidy používat nebudeme," uvedl ředitel Technických služeb Karel Osička.

Přístroj využívá kombinace infračerveného tepla a silného proudu horkého vzduchu, který vzniká spalováním zemního plynu. Z trysek jde velmi krátký plamen, který se pod vysokým tlakem transformuje na horký vzduch a ten ohřívá speciální síťovinu, která generuje infračervené záření. Horký vzduch likviduje již vzrostlý plevel, infračervené záření likviduje semena plevele v půdě do hloubky cca 3 cm. Díky kombinaci infračerveného záření a horkého vzduchu dojde k přirozenému vadnutí ve velmi krátkém čase. Kromě toho tento systém z velké části zbavuje semena klíčivosti a tím zpomalí růst nových rostlin.

 

Baterkománie jde do finiše. Pomozte i vy!
V Jihomoravském kraji probíhá velká soutěž o to, kterému městskému úřadu se podaří vytřídit a předat k recyklaci nejvíce použitých baterií. A Břeclav si vede skvěle! Za poslední měsíc se do sběrných nádob na radnici podařilo nasbírat celkem 519 kg baterií a tak současný stav čítá 677 kilogramů. Stále to ale nestačí na první Hustopeče, které mají zatím nasbíráno 865 kg. Ale to rozhodně není nepřekonatelná ztráta!

Tři města, na jejichž radnicích se vybere největší množství baterií v přepočtu na jednoho pracovníka úřadu, získají finanční příspěvek na podporu charitativního projektu. Úředníci z břeclavské radnice se rozhodli, že v případě získání finanční prémie podpoří desetiletou Markétku z Charvátské Nové Vsi, která se narodila s vrozenou mentální poruchou. Výtěžek akce by byl použit na léčebné pomůcky a prostředky, které by jí ulehčily překonávání každodenních překážek.

Až do 31. října 2019 můžete přinést použité baterie na sběrná místa na městském úřadě – ve vstupní hale (u podatelny) a v budově správních činností ve dvoře.

 

Vyberte jména pro nové ulice
Do 30. září můžete na e-mailovou adresu dotace@breclav.eu posílat návrhy na jména dvou nových ulic, které se v brzké době objeví v Břeclavi. Obě ulice vzniknou výstavbou nových rodinných domů ve Staré Břeclavi. První lokalita se nachází mezi Domem s pečovatelskou službou a ulicemi Pastevní, U Zbrodku a Na Pěšině. Druhá ulice vznikne v lokalitě zvané Šustárky, na okraji Staré Břeclavi, v blízkosti koryta řeky Dyje.

Tvorba názvu ulic musí splňovat podmínky uvedené v článku 4. Zásad tvorby uličního názvosloví, označování ulic, veřejných prostranství a číslování.

Veřejné prostranství nebo ulici lze pojmenovat zejména po:

a) starých místních historicky doložených názvech,
b) zeměpisných názvech států, zemí, měst, hor, pohoří, řek aj.,
c) směru, poloze, vzhledu a charakteru veřejného prostranství,
d) živé i neživé přírodě,
e) názvech profesí a prospěšných lidských činnostech,
f) zemřelých osobnostech veřejného života, zejména těch, které měly přímý nebo velmi blízký vztah k městu a staly se pro Břeclav významnými,
g) významných místních právnických osobách (institucích, organizacích, spolcích aj.),
h) významných historických událostech, zejména těch, které se týkaly města.

Návrhy je možné zasílat pouze e-mailem na adresu dotace@breclav.eu, do předmětu zprávy napište Anketa ulice. Bližší informace v případě potřeby poskytne Mgr. Petra Hroudná, tel.: 519 311 394, e-mail: petra.hroudna@breclav.eu.

 

Studenti zkoumají kulturu, historii a tradice menšin
Studenti břeclavského gymnázia a České školy Josefa Růžičky z chorvatské Končanice spojili síly ve společném projektu, jehož cílem je poznat historii, kulturu a tradice dvou poměrně neznámých národnostních menšin - moravských Chorvátů a české národnostní menšiny v Chorvatsku. Společnou delegaci studentů obou škol přijal v pondělí na břeclavské radnici místostarosta Richard Zemánek.

Moravští Chorvaté v 16. století založili šest vesnic na území dnešního Břeclavska (Poštorná, Ch. N. Ves, Hlohovec, Jevišovka, Dobré Pole a Nový Přerov). Česká národnostní menšina v Chorvatsku, v Daruvarské oblasti zachovává české tradice, jazyk a kulturu. Partnerská škola gymnázia Břeclav je právě z této oblasti.

Jedním z produktů projektu je i společná výstava, která se skládá z výtvarných prací účastníků projektu. Díla studentů jsou inspirována obcí Jevišovkou (a vším chorvatským co tam ještě zůstalo) a folklorem českých Chorvatů z Končanice. Tato projektová výstava je doplněna o výstavu s názvem Barvy chorvatské Moravy, kterou zapůjčilo Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR.

Výstava bude umístěna před břeclavským gymnáziem v úterý 3. 9. a ve středu 4. 9. vždy od 9.00 do 16.30.

Projekt Setkávání menšin - Moravští Chorvaté a chorvatští Češi je financován z prostředků EU - program Erasmus+ klíčová akce 2.

 

Na schodech vystavuje Renata Hasilová
V pátek byla v galerii Na schodech v břeclavské knihovně zahájena výstava valtické fotografky Renaty Hasilové nazvaná Černobarevný svět. Barevné fotografie moře jsou někdy až na hranici abstrakce. Zcela jiný svět pak ukazují černobílé fotografie canisterapie, které se R. Hasilová profesně věnuje.
O hudební doprovod vernisáže se postarala skupina Sklerotik Band. Výstavu si můžete prohlédnout do 25. října

přejít na web

Přílohy ke stažení


 

Stáhněte si aplikaci Zlepšeme Česko

Nová aplikace Mobilního Rozhlasu, která informuje, pomáhá a zachraňuje životy.